aktualności

18
września
2019
Z wizytą w Sankt-Petersburgu
Współpraca z zagranicą

 

W dniach 08.09.-15.09.2019 uczniowie naszego Liceum przebywali w Sankt Petersburgu jako uczestnicy wymiany międzynarodowej z Rosją.

Pobyt w Sankt Petersburgu to była nie tylko okazja do poznania rówieśników z Rosji, ale również  niebywała okazja zapoznania się z dorobkiem kulturowym i cywilizacyjnym rosyjskiego Partnera.

Zapraszamy do obejrzenia FOTORELACJI.

Dzięki temu, że miejscem zakwaterowania był hotel przy Newskim Prospekcie, czyli głównej ulicy Sankt Petersburga, nasi uczniowie mieli wyjątkową i rzadką okazję bardzo dokładnego poznania głównych zabytków znajdujących się w centralnej, najstarszej części Miasta.

Nasi uczniowie zwiedzili Pałacowe Wybrzeże , najpiękniejszą część Sankt Petersburga z budynkiem Admiralicji i Soborem Isakijewskim (Sobór św. Izaaka  budowano przez przeszło 40 lat), Pałac Zimowy dzieła Rastrellego z jego najważniejszą częścią, czyli Ermitażem, posiadającym imponująca kolekcję 3 milionów dzieł sztuki, Peterhof – Zespół pałacowo – ogrodowy ze 144 fontannami założony z rozkazu cara Piotra I, Cmentarz Piskariowski, jedno z miejsc masowych pochówków w czasie blokady Leningradu, a zarazem największy na świecie cmentarz ofiar II wojny światowej, cmentarz-muzeum.

Wycieczka statkiem po rzekach i kanałach miasta oraz wycieczka autokarowa ulicami Sankt Petersburga, czy spacery Newskim Prospektem pozwoliły na obejrzenie takich zabytków, jak: Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi, Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, Twierdzę Pietropawłowską, Admiralicję, dawną siedzibę firmy Singer, obecnie nazywaną Domem Książki (Dom Knigi), Gostiny Dvor, pierwsze centrum handlowe Petersburga, Kolumnę Aleksandrowską stojąca na środku Placu Pałacowego, która została wzniesiona po zwycięstwie Rosji nad armią Napoleona,  Narva Triumphal Arch Museum of A City Sculpture, krążownik Aurora – symbol Rewolucji Październikowej,  Wyspę Wasiljewską i kolumny rostralne, Marsowe Pole i w Ogród Letni oraz „Miedzianego jeźdźca” czyli pomnik Piotra I na koniu. Z pomnikiem związana jest legenda że dopóki Miedziany Jeździec stoi w centrum Sankt Petersburga, to miasto nie zostanie zdobyte przez wrogie wojska.

Przejazdy metrem pozwoliły poznać Najpiękniejsze stacje metra, jak np. Awtowo (Автово, czerwona linia), która upamiętnia blokadę Leningradu z czasu II Wojny Światowej, Kirowskij Zawod, Narwskaja, Płoszczad Wosstanija i wiele, wiele innych.

Obok Ermitażu stoją ogromne atlanty, zatem nasi uczniowie obowiązkowo chwytali za duży palec atlanta wypowiadając swe życzenia (aby marzenie się spełniło), a że każdy miał wiele życzeń, zatem życzeń wysłuchiwały też i gryfy przy rzeźbach sfinksów oraz rzeźba zająca – symbol Zajęczej Wyspy, na której znajduje się Twierdza Pietropawłowska. Według legendy zając, ratując się przed powodzią, skoczył na but Piotra I wychodzącego z łódki.

Pomnik Czyżyka-Pyżyka to najmniejsza rzeźba w Petersburgu, jednak nie mniej znana niż np. pomnik Piotra I. O Fontance i Czyżyku-Pyżyku nasi uczniowie nauczyli się nawet rosyjskiego wierszyka 🙂

 

MS

ZOBACZ WSZYSTKIE


PARTNERZY I PRZYJACIELE


© 2019 VII liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu

Wszystkie prawa Zastrzeżone Projekt i realizacja Strony internetowe Sosnowiec