aktualności

25
października
2019
Wycieczka przedmiotowa dla klas mundurowych nad morze 19-23.10.2019
Klasa Policyjno Prawna

 

W dniach 19-23.10.2019 r uczniowie klas mundurowych – wojskowych i policyjnych uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Ustki. Impreza ta nie udałaby się bez wsparcia i ogromnego zaangażowania Szefa Wydziału Dydaktycznego Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustcekmdr por. mgr inż. Tomasza KOSAKOWSKIEGO, któremu bardzo dziękujemy za wszelką pomoc.

W daleką drogę wyruszyliśmy w sobotę o 23.00. Rano byliśmy już w Gdańsku. Wizytę nad morzem rozpoczęliśmy od spaceru po starym rynku – nie mogło obejść się beż wspólnego zdjęcia przy Fontannie Neptuna w Gdańsku.

Kolejnym punktem programu była wizyta na Westerplatte – tam złożyliśmy znicz przy Pomniku Obrońców Wybrzeża. Pomnik znajduje się w Gdańsku na półwyspie Westerplatte, przy wejściu do portu morskiego, na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

 

Następnie wraz z przewodnikiem spędziliśmy ponad trzy godziny na spacerze, podczas którego poznaliśmy nieco historii Gdańska i zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc tego pięknego miasta.

Na miejsce noclegowe w Ustce dotarliśmy późnym popołudniem. Po pysznym posiłku mogliśmy odpocząć po dość intensywnym dniu i nocy w autokarze. W poniedziałek 21.10.2019 już o 8.30 zameldowaliśmy się w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Był to chyba najbardziej emocjonujący dzień całej wycieczki. Na początek zaprezentujemy galerię wykonaną w Sali Tradycji w CSMW w Ustce.

    

Nasza ekipa została podzielona na trzy grupy, żeby móc uczestniczyć w specjalnie przygotowanych dla nas zajęciach. Instruktorzy CSMW przygotowali dla nas niecodzienne ćwiczenia. Nie każdy bowiem ma możliwość strzelania na zaawansowanym systemie służącym do szkolenia żołnierzy w różnych warunkach bojowych i na różnych stanowiskach ogniowych – „Śnieżniku”.

snieznik_19

Bardzo ciekawa była też lekcja teoretyczna z zakresu SERE – survival, evasion, resistance, escape – czyli: przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka. SERE to coś więcej niż surwiwal, chodzi tak naprawdę o to, by przeżyć na terenie przeciwnika i w niewoli tak długo, aż ktoś nas odzyska. Podczas wykładu poznaliśmy wyposażenie niezbędne do przetrwania, dowiedzieliśmy jak można pozyskać i uzdatnić wodę oraz jak zachowywać się w nieznanym nam terenie.

 

Kolejną niespodzianką okazały się zajęcia w cyklu mechaniczno-elektycznym, podczas których dowiedzieliśmy jak wygląda praca mechaników na okrętach, zobaczyliśmy silniki i poznaliśmy zasadę ich działania. Praktyczną część lekcji uczniowie mieli w hali silników, gdzie mogli poczuć się jak na prawdziwym okręcie wprawiając w ruch niektóre elementy silników.

CSMW organizuje kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy – jako uczniowie mieliśmy okazję poznać zaplecze i sale ćwiczeń z zakresu ratownictwa. Zobaczcie sami:

Cykl pierwszej pomocy skończył się na zwiedzaniu jednostki ratowniczej SAR – morskiego statku ratowniczy typu SAR-3000 – Orkan, która miedzy innymi zajmuje się poszukiwaniem i ratowaniem każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie.

Ostatnią atrakcję w CSMW w Ustce był pokaz szkolenia Wojskowej Straży Pożarnej na poligonie ppoż.

Wieczorem zwiedzaliśmy Bunkry Blüchera – kompleks, powstałych jeszcze w latach 30-tych ubiegłego wieku, fortyfikacji. Bunkry znajdują się niedaleko wejścia do portu w Ustce – przy zachodnim falochronie. Na górującej nad otoczeniem wydmie umiejscowiono działobitnię armaty prowadzącej o kalibrze 105 mm. Bunkier ten ma dwie kondygnacje. Na górnej było działo na obrotowej podstawie i nisze na pociski artyleryjskie. Poniżej znajdowały się pomieszczenia dla załogi i korytarze łączące z bunkrem kierowania ogniem i dowodzenia.

We wtorek 22.10.2019 r. zwiedzaliśmy okręty w Porcie Wojennym w Gdyni???,  a także Ośrodek Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego w Gdyni.

Ostatnim punktem programu podczas tegorocznej wycieczki był spacer po Sopockim Molo.

Te kilka dni na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy bardzo pani profesor Ani Filipiak – Chełczyńskiej za zorganizowanie niesamowitej wycieczki. Liczymy, że kolejne będą równie atrakcyjne.

Fotogaleria

ZOBACZ WSZYSTKIE


PARTNERZY I PRZYJACIELE


© 2019 VII liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu

Wszystkie prawa Zastrzeżone Projekt i realizacja Strony internetowe Sosnowiec