aktualności

8
listopada
2019
Ślubowanie uczniów klas mundurowych
Klasa Policyjno Prawna

 

W dniu 8.11.2019 r. dwa dni przed Świętem 11 listopada uczniowie klas mundurowych Baczyna złożyli przysięgę na sztandar Szkoły.

Ślubowanie uczniów pierwszych klas wojskowych i policyjnych odbyło się na hali sportowej VII LO w Sosnowcu. Wzięło w nim udział ponad 100 uczniów z czterech oddziałów Szkoły. Świadkami tej doniosłej chwili oprócz rodziców, nauczycieli, starszych i młodszych kolegów byli szanowni goście:

  • Dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – pułkownik Tomasz Białas
  • Szef Sekcji Współpracy Cywilno-Wojskowej 13 ŚBOT – major Mariusz Rodak
  • Komendant Miejski Policji w Sosnowcu – insp. mgr Dominik Łączyk
  • Instruktorzy klas policyjnych: starszy sierżant sztabowy Agnieszka Bergier, starszy sierżant Daniel Chorążyczewski
  • poseł na sejm Mateusz Bochenek
  • Radny Rady Miejskie Miasta Sosnowca – Kamil Wnuk
  • Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej W TIMKEN-POLSKA – Andrzej Seweryn
  • Ratownik edukator klas medyczno-ratowniczych – Wawrzyniec Grzegórzko
  • Proboszcz Parafii św. Floriana – ks. Stefan Wyporski

O godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” dołączając tym samym do ogólnopolskiej akcji  „Szkoła do hymnu”.

Program artystyczny przygotowali uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu.

Na zakończenie uroczystości zabrali głos dyrektor Szkoły Tomasz Pawłowski oraz zaproszeni goście. W przemówieniach wielokrotnie nawiązywano do nadchodzącego Święta Niepodległości oraz historii jego uchwalenia. Jak wiadomo odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce związanych z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 –  potwierdzenie ostatecznej klęski Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

W dniu dzisiejszym młodzież i ich rodzice z pewnością przeżywali podobne emocje. Ten dzień na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 

ZOBACZ WSZYSTKIE


PARTNERZY I PRZYJACIELE


© 2019 VII liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu

Wszystkie prawa Zastrzeżone Projekt i realizacja Strony internetowe Sosnowiec