aktualności

5
lutego
2023
Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego – Bitwa o Sosnowiec
Klasa Policyjno Prawna

 

Bitwa o Sosnowiec jest jednym z najważniejszych starć Powstania Styczniowego w regionie Zagłębia Dąbrowskiego. W 160. rocznicę tego wydarzenia odbyły się uroczystości upamiętniające starcie insurekcjonistów z rosyjskim zaborcą. W obchodach tych uczestniczyli także uczniowie Naszej Szkoły

 

Przed dworcem PKP – w miejscu, gdzie 160 lat temu stoczona została bitwa z żołnierzami rosyjskiego zaborcy – odbyły się uroczystości patriotyczne. Pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia złożone zostały kwiaty. Wydarzenie odbyło się zgodnie z ceremoniałem wojskowym: kompanię honorową pełnili żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości został odczytany apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Część oficjalną zakończyła defilada wojskowa, całość uhonorowana została muzyką Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji, Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej oraz Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.

Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja walk o dworzec i komorę celną, odtworzone przez rekonstruktorów z grup 9 Kompanii 1863, odtwarzających piechotę i straż graniczną wojsk rosyjskich z okresu Powstania Styczniowego i Towarzystwo Kościuszkowskie z Połania, którego przedstawiciele wcielali się w kosynierów i strzelców oddziału powstańczego pod przewodnictwem Apolinarego Kurowskiego, w którego wcielał się Radosław Matusiewicz.

ZOBACZ WSZYSTKIE


PARTNERZY I PRZYJACIELE


© 2019 VII liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Sosnowcu

Wszystkie prawa Zastrzeżone Projekt i realizacja Strony internetowe Sosnowiec